Biotēka

SonnenmachtZimoli copy

Noni. Lai Jums nekā netrūkst!

 

noni1„Kapteini, te laikam jau pabijuši francūži – visapkārt ož pēc viņu siera!” – tāpat kā Kuks un viņa kareivji, pirmoreiz izkāpuši Polinēzijas salu krastos, arī Jūs droši vien ievērotu šo smaržu.
Taču tas ir tikai pirmais iespaids par „siera koku” jeb, kā to dēvē vietējie, – noni. Drīz eiropieši pamanīja, ka no „siera koka” saknēm polinēzieši gatavoja krāsu audumiem. Braucot no salas uz salu savās šaurajās kanoe, polinēzieši nedēļu vai divas pārtika tikai no grubuļainam kartupelim līdzīgajiem augļiem. Tas gan remdēja viņu izsalkumu un slāpes, gan deva spēku airēt, gan glāba no saules apdegumiem. Noni augļus plaši izmantoja tautas medicīnā, lai mazinātu drudzi, caureju, sāpes un dziedētu brūces.
Vēlāk, kad uz salām atbrauca kristīgie misionāri, viņi izsludināja polinēziešu dziedināšanas sistēmu un vietējos ārstus – kahunas – ārpus likuma.
Polinēzieši turpināja ēst pēc siera smaržojošos bumbuļus tāpat kā līdz šim. Bet pārējā pasaule nākamo reizi par noni uzzināja tikai pēc 1990.gada…

Pasaules slavu noni (Morinda citrifolia) ieguva, pateicoties tās auglī atklātajam prokseronīnam.No šī proenzīma mūsu organisms veido aktīvo vielu kseronīnu. Un kas tur tik svarīgs, jautāsiet?
Mūsu ķermenis galvenokārt sastāv no proteīniem, kuri veic visus būtiskākos uzdevumus organismā – veido antivielas imūnsistēmas atbalstam, veicina hormonu darbību, atbild par šūnu barošanu un nosaka visas ķīmiskās reakcijas ķermenī. Lai proteīni darbotos, tiem vajadzīga degviela. Un tieši kseronīns ir šī degviela, kas liek proteīniem veikt visus darbus kā nākas. Jeb, kā saka prokseronīna atklājējs Dr. Ralfs Heineke: „Bez kseronīna nav dzīvības!”
Kseronīna rezerves organismā neveidojas, jo proteīni to izmanto vienā acumirklī, uzreiz pēc izstrādāšanās. Papildināt šo degvielu var, tikai sagādājot tam pietiekami daudz izejvielas – prokseronīna.
No visiem pārtikas produktiem noni sula ir visbagātīgākais prokseronīna avots uzturā.noni-palma2-copy
Noni sulas ietekmē ķermenis burtiski atžirgst un sāk dzīvot pa īstam. Šūnas sāk darīt to, kas visvairāk nepieciešams. Ja sakrājušies sārņi – tos izvada. Ja trūkst vitamīnu – šūnas atkal sāk tos aktīvi asimilēt no apēstā ēdiena. Imūnsistēma snauda? Tā aktivizējas. Hormonu armija apjukusi un traucē menstruālo ciklu? Visi ierindā un – soļos marš!


Lūk, tik vienkārši!
Protams, bez prokseronīna noni satur vēl veselu virkni vērtīgu vielu. Kahunas to gudros nosaukumus varēja arī nezināt, taču kļūst skaidrs, kāpēc viņi tik ļoti cienīja šo augli.
Pateicoties C vitamīnam un taukskābēm, noni glāba Polinēzijas aborigēnus bada laikā un spēcināja to ķermeņus ceļojumos.
Pateicoties terpēniem, noni palīdz sadzīt brūcēm.
Antibakteriālās vielas akubīns un alazarīns darbojas pret tādiem mikrobiem, kā salmonella, stafilokoki, zarnu nūjiņas un citi infekciju izraisītāji – tāpēc polinēzieši noni sulu dzēra drudža un vemšanas mazināšanai.
Damakantals ir viela, kas neļauj ķermenī veidoties vēža šūnām.
Aktīvā viela skopoletīns būtu pelnījusi tikpat lielu uzmanību kā slavenais prokseronīns. Skopoletīns paplašina asinsvadus, pazeminot arteriālo spiedienu, un tam piemīt viegla pretsāpju iedarbība, kā arī spēja bloķēt alerģiju vaininieka histamīna izdalīšanos. Ja organismā trūkst skopoletīna, pārstāj veidoties serotonīns jeb tā sauktais „baudas hormons”, un cilvēku sāk piemeklēt miega traucējumi, migrēna un depresija.

Un tajā pašā laikā noni ir un paliek vienkārši ēdams auglis, kuru ikviens var ēst, cik lien. Ikviens var dzert noni sulu – bez jebkāda riska iedzert par daudz. Vien der zināt, ka pietiek ar 2 ēdamkarotēm sulas dienā, lai organisms saņemtu visus noni labumus! Tas nozīmē, ka viena litra sulas Jums pietiks veselam mēnesim.

Biotēkas noni sula tiek iegūta tieši noni dzimtenē – Taiti, spiesta no svaigiem, gataviem, bioloģiski audzētiem, ar rokām vāktiem augļiem, nevis taisīta no koncentrāta pulverīša. Maigā garša panākta ar vietējo iedzīvotāju gadsimtiem izlolotu gatavošanas recepti – sula tiek izturēta koka mucās, tādēļ to var iedzert neviebjoties, lai arī nekādas vīnogu vai citas saldas sulas garšas uzlabošanai nav pievienotas. Šī noni sula nav atšķaidīta, nesatur cukuru, konservantus vai kādas citas piedevas. 100% noni!

Dzert noni sulu var jebkurā diennakts laikā – tikai pieejiet pie ledusskapja un iedzeriet malku.
Jo noni nav slimībām. Noni ir veselībai!

You are here
RU
Facebook
Twitter
Bio.lv