Image Alt

Comptoirs & Compagnies

Iespējams, vērtīgākais saldais zelts pasaulē - manuka medus

Nu jau 5 gadus Francijas uzņēmums „Comptoirs & Compagnies” Eiropas tirgū piedāvā savvaļas manuka jeb Jaunzēlandes tējaskoka medus produkciju ar garantētu neperoksīdu aktivitāti, tā apvienojot Jaunzēlandes pirmiedzīvotāju maoru tautas dziedniecības tradīcijas ar mūsdienu zinātnes atziņām.

 

Būsiet ievērojuši, ka daudzo vīrusu aktivitāte pēdējos gados nereti apsteidz ķīmisko medikamentu iedarbību, kā rezultātā cilvēki arvien vairāk interesējas par dabīgu produktu izmantošanu veselības uzlabošanā. Un kāpēc gan mums veselības stiprināšanas nolūkos neatgriezties pie zeltainās dabas veltes, kas mums ir tik tuva un pazīstama? Medus spēcinošā iedarbība cilvēcei ir pazīstama jau no seniem laikiem – vēstures dati liecina, ka medus dziedniecībā ir izmantots jau Senajā Ēģiptē ap 3500. gadu p.m.ē. Medum un citiem bišu produktiem jau izsenis tiek piedēvētas antibakteriālas, pretiekaisuma, antioksidanta, kā arī citas cilvēka organismam labvēlīgas īpašības, kuru aktivitāte ir atkarīga no to sastāvā dabīgi esošā ūdeņraža peroksīda, polifenoliem u.c. savienojumiem. Medus sastāvu ietekmē gan tas, no kādiem ziediem bites ir ievākušas nektāru un ziedputekšņus, gan kādiem vides apstākļiem medus tiek pakļauts tā nogatavināšanas procesā. Tādēļ ir jāņem vērā, ka ne katrs medus ir vienlīdz stiprs un efektīvs, savukārt dažu medu pielietojuma spektrs ir ievērojami plašāks nekā citiem.

Mūsdienās arvien lielāku ievērību savu unikālo īpašību dēļ iegūst manuka jeb Jaunzēlandes tējaskoka (Leptospermum Scoparium) medus, kas no citiem mediem atšķiras ar tikai tam raksturīgo neperoksīdu antibakteriālo aktivitāti. Manuka ir krūms, tējas koka radinieks, kas sastopams tikai savvaļā, Jaunzēlandes klajumos. Tā lapas, mizu un sakni, kā arī ziedu medu Jaunzēlandes pirmiedzīvotāju maoru vecākie jau gadsimtiem ilgi izmanto tautas dziedniecībā. Šī medus neparastās īpašības ir piesaistījušas arī mūsdienu zinātnieku interesi – tiek veikti neskaitāmi starptautiska līmeņa pētījumi, lai noteiktu efektīvākos manuka medus neperoksīdu aktivitātes pielietojuma veidus.

Pirms vairāk kā 20 gadiem Jaunzēlandes Vaikato universitātes pētnieks Dr. Pīters Molans (Peter Molan) atklāja, ka manuka medum piemīt neparastas antibakteriālas un pretsēnīšu īpašības. Antibakteriālās aktivitātes apmērus jau tajā laikā bija iespējams noteikt laboratorijā, tomēr īsti nebija skaidrs, kas manuka medu padara tik īpašu. Lai apzīmētu šīs īpašās manuka medus sastāvdaļas, Dr. Pīters Molans ieviesa jēdzienu „unikālais manuka faktors” (Unique Manuka Factor jeb UMF) un izstrādāja skalu no 0 līdz 20, pēc kuras uz iepakojuma vienoti būtu iespējams norādīt manuka medus stiprumu. 2008. gadā, Vācijā Drēzdenes universitātes profesors Tomas Henle (Thomas Henle) atklāja, ka par manuka medus unikālajām īpašībām atbild tā sastāvā dabīgi esošais metilglioksāls – līdz ar to šī medus antibakteriālā iedarbība ir saistāma ar neperoksīdu aktivitāti. Metilglioksāls ir izturīgs pret siltuma, gaismas un enzīmu iedarbību, tā aktivitāte ir ilgstoša un stabila – līdz ar to metilglioksāls būtiski pārspēj citu medu sastāvā esošā, viegli gaistošā ūdeņraža peroksīda iedarbību, kas medū tiek izstrādāts enzīma glikozes oksidāzes ietekmē. Turklāt pēdējos zinātnieku pētījumos ir atklājies, ka metilglioksāls ir izmantojams kā būtisks neperoksīdu aktivitātes indikators, tomēr tā nav vienīgā manuka medus sastāvdaļa, kas nosaka tā unikālās īpašības.

Pašlaik UMF jeb IAA (Indice d’Activité Antibactérienne) jau ir kļuvis par starptautiski atzītu manuka medus kvalitātes garantiju un preču zīmi, kas atrodas Aktīvā manuka medus asociācijas (Active Manuka Honey Association) pārraudzībā. UMF jeb IAA nodrošina vienotas kvalitātes prasības un vienotu neperoksīdu aktivitātes testēšanu neatkarīgās laboratorijās, kas patērētājiem garantē manuka medus efektivitāti. Vairāk par UMF® izvirzītajām kvalitātes prasībām varat uzzināt šeit.

„Comptoirs & Compagnies” lepojas, ka jau 5 gadus Eiropas tirgū var piedāvāt Jaunzēlandes savvaļas manuka medus produkciju ar garantētu neperoksīdu aktivitāti, ko apliecina uz iepakojuma norādītais IAA jeb UMF indekss. IAA indekss 10+ norāda, ka šī manuka medus aktivitāte ir pielīdzināma vismaz 10% fenola ūdens šķīduma, savukārt indekss 15+ ir pielīdzināms vismaz 15% fenola ūdens šķīduma antibakteriālajām īpašībām. Precīzus iegādātā Comptoirs & Compagnies Jaunzēlandes savvaļas manuka medus laboratorijas analīžu rezultātus pēc uz tā iepakojuma norādītā partijas numura varat apskatīt šeit.

Daba glabā daudzus noslēpumus, un, kaut arī visas manuka medus labvēlīgās īpašības vēl nav atklātas, ir skaidrs, ka tas, ļoti iespējams, ir vērtīgākais saldais zelts pasaulē.

Iepazīstiet arī Jūs šī medus neparastās īpašības!

Biotēkās atradīsiet:
Jaunzēlandes savvaļas manuka medu ar garantētu IAA® 10+ un 15+ neperoksīdu aktivitāti, 250 g,
ledenes ar 30% IAA® 10+ Jaunzēlandes savvaļas manuka medus pildījumu, 12 gab. / 54 g,
– kā arī intensīvi kopjošu kosmētiku un zobu pastas ar Jaunzēlandes savvaļas manuka medu.

Jūs varat veikt pirkumus mūsu interneta veikalā: bio.lv