Image Alt

Eļļas koks

Eļļas koks“ - no ģimenes vajadzības līdz biznesam…

Vai zināji, ka bērniem līdz 3 gadu vecumam ir jāuzņem daudz tauku? Andrejs un Ivanda, meklēja auksti spiestas eļļas ar augstu OMEGA taukskābju saturu savam mazulim, bet Latvijā piedāvājums bija par šauru.
Tā 2010. gadā radās zīmols „Eļļas Koks” – ģimenes uzņēmums, kas piedāvā auksti spiestas, bioloģiskas augu eļļas. Piesakoties jaunajai atvasei vecāki, sagatavojās mazo uzņemt, lasot dažādu literatūru par bērnu audzināšanu un pareizu uzturu. Tā viņi uzzināja, ka bērniem līdz 3 gadu vecumam uzturā jāuzņem daudz tauku, jo šajā periodā ir ļoti liels kaloriju patēriņš, augot, attīstoties, kustoties, un jo sevišķi vajadzīgas ir OMEGA taukskābes.

Pāris sāka interesēties par auksti spiestajām augu eļļām, jo šajās eļļās OMEGA taukskābes ir savā pirmatnējā, neskartajā formā.
Andrejs un Ivanda atminās: „Konstatējām, ka Latvijā auksti spiestu augu eļļu piedāvājums ir šaurs un informācijas par augu eļļām, kā pārtikas produktiem, vispār nav. Un tā mēs nonācām pie biznesa idejas – piedāvāt tirgū auksti spiestas augu eļļas, izveidojot paši savu zīmolu „Eļļas koks“.“

„Eļļas koks“, strādājot ar eļļām, turpina vākt informāciju par tām, un nu jau var droši teikt, ka auksti spiestas augu eļļas ir labvēlīgas pilnīgi visiem – gan bērniem, gan sievietēm, gan vīriešiem!

Biotēkās var iegādāties bioloģiski audzētās un auksti spiestās „Eļļas koka“ eļļas.

Ciedru riekstu eļļu, kas satur ļoti plašu cilvēka veselībai labvēlīgu elementu spektru, tai skaitā neaizstājamās polinepiesātinātās taukskābes OMEGA 3 un OMEGA 6, vitamīnus, mikroelementus un citas bioloģiski aktīvās vielas.

Ciedru riekstu eļļa satur arī:

•    A, B1, B2, B3, E, D vitamīnus;
•    mikro un makro elementus: kāliju, kalciju, nātriju, magniju, dzelzi, fosforu, mangānu, varu, jodu, cinku, kobaltu, silīciju, molibdēnu, vanādiju, bāriju, titānu, boru, alvu;
•    aktīvās vielas: lecitīnu, ēteriskās eļļas, aminoskābes.

Vitamīni, neaizvietojamās taukskābes un minerālvielas ir svarīgi komponenti organisma dabīgo aizsarg spēju stiprināšanai, un tie nepieciešami normālai vielmaiņai. Regulāra ciedru riekstu eļļas lietošana ieteicama gan bērniem – augošā organisma stiprināšanai un attīstības veicināšanai, gan pieaugušajiem – veselības profilaksei un jaunības saglabāšanai. Sevišķi ieteicama gavēņa laikā un veģetārajā uzturā.

Ciedru riekstu eļļa ir dabīga alternatīva mākslīgo vitamīnu kompleksiem, turklāt šī eļļa satur organismam tik nepieciešamās OMEGA taukskābes, kuras parasti iesaka uzņemt zivju eļļas formā.

Kā lietot?
Pa 1 tējkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas. Šādu kursu iesaka turpināt 20 dienas un atkārtot vismaz 2 reizes gadā. Bērniem ieteicamā deva ir 1 tējkarote dienā. Tā kā ciedru riekstu eļļa ir dabīgs pārtikas produkts, tai nav nekādu zināmu kontrindikāciju.

Ciedru riekstu eļļas izmantošana kulinārijā. Vislabāk šī eļļa garš pārlieta vai pievienota gataviem ēdieniem kā kartupeļu biezeņa, vārītām pupām un dažādām graudu putrām, aizvietojot kausētu sviestu, pie avokado vai kazas siera kopā ar tikko ceptu maizi. Tā ir bagātinoša piedeva biezeņzupām un neaizvietojama pesto sastāvdaļa.

Kviešu dīgstu eļļa izceļas citu pārtikas produktu starpā ar lielo dabīgā E vitamīna daudzumu tajā. 100 g eļļas satur 255 mg E vitamīna. E vitamīnam piemīt vairākas bioloģiskās funkcijas, no kurām visvairāk pētītā ir šī vitamīna antioksidanta funkcija. Šis vitamīns ir taukos šķīstošs, un tas organismā tiek inkorporēts šūnas apvalkā, kur tas aizsargā šūnu no oksidācijas izraisītajiem bojājumiem jeb apkārtējās vides ietekmes.

Kviešu dīgstu eļļa ir viens no retajiem augu valsts produktiem, kas satur oktakozanolu. Oktakozanols ir viela, kas organismā darbojas kā skābekļa izmantošanas aktivizētājs, it īpaši fiziskās slodzes laikā, paaugstinot organisma izturību, uzlabojot muskuļu reakciju. Turklāt oktakozanolam ir labvēlīga ietekme uz holesterīna līmeņa regulāciju.

Kviešu dīgstu eļļa ir arī nepiesātināto taukskābju avots. 100 g eļļas satur līdz pat 84 g nepiesātināto taukskābju, tai skaitā OMEGA 9 – 18 g, OMEGA 6 – 59 g un OMEGA 3 – 6 g. Nepiesātinātās taukskābes labvēlīgi ietekmē holesterīna līmeni asinīs, imunitāti, hormonālo darbību, sirds un asinsvadu sistēmas darbību.

Bet tieši OMEGA 3 taukskābes ir sevišķi svarīgas un nepieciešamas organismam, jo tās parasti iztrūkst ikdienas uzturā. OMEGA 3 pieder neaizvietojamo taukskābju grupai, kas jāuzņem ar uzturu līdzīgi kā vitamīni. OMEGA 3 taukskābes īpaši labvēlīgi ietekmēs sirds, locītavu un mentālo veselību.

Kā lietot?
Kā papildinājumu ikdienas uzturam, pievienojot salātiem, gataviem ēdieniem kā brokastu putrai, smūtijiem un kokteiļiem. To nedrīkst karsēt, un pēc atvēršanas ieteicams turēt ledusskapī.

Kviešu dīgstu eļļa ir lieliska skaistumkopšanas eļļa sausai un jutīgai ādai. Lietojiet kā sejas ādas un ķermeņa kopšanas eļļu tās barošanai, uzklājot pēc dušas uz viegli mitras ādas.

Melno ķimeņu eļļa jeb Nigella ir īpaši iemīļota Austrumu zemēs, kur tā tiek lietota kā tautas medicīnas līdzeklis. Tā ir tik atpazīstama, jo viscaur vēsturei ir liecības par tās lietošanu sākot no Tutanhamona kapenēm atrastajām pēdām līdz Islāma Korāna rakstiem, kur tā ir pravieša Muhameda ieteikta kā: : „Turpiniet lietot melnās ķimenes, jo tās spēj ārstēt jebkuru slimību izņemot nāvi.” (Sahih Bukhari, 7 nod., Book of Medicine 592). Nigella eļļa darbojas kā dabīgs imūnsistēmas stimulators. Melno ķimeņu labvēlīgā ietekme uz veselību saistāma ar šo sēklu bagātīgo sastāvu, ar vairāk kā 100 dažādu ķīmisko komponentu.

Melno ķimeņu sastāvā ietilpst sekojošas vērtīgas uzturvielas:
•    Monosaharīdi (vienmolekulu cukuri) glikozes, ramnozes, ksilozes un arabinozes formās;
•    Polisaharīdu komponenti, kas ir svarīgs šķiedrvielu avots;
•    Bagātīgs nepiesātināto taukskābju komplekss;
•    Satur 15 aminoskābes, no kurām 8 ir neaizvietojamās aminoskābes;
•    Satur arginīnu, kas ir nepieciešams zīdaiņa augšanai;
•    Satur karotēnu, kuru aknas konvertē par A vitamīnu;
•    Satur kalciju, dzelzi, nātriju un kāliju.

Kā lietot?
Divreiz dienā pa 1 tējkarotei 15 minūtes pirms ēšanas. Deva bērniem uz pusi mazāka kā pieaugušajiem. Uzdzert pus glāzi ūdens, kurai var pievienot karoti medus. Lietošana ar medu vai dabīgu sulu pastiprina Melnās ķimenes eļļas ārstnieciskās īpašības.

Melno ķimeņu eļļu iemīļoja skaistumkopšanā jau Ēģiptes karalienes Kleopatra un Nofretete, lai saglabātu savu skaistumu. Piemērota sausai un jutīgai ādai – uzklājot uz ādas pēc tās attīrīšanas.

Melno ķimeņu eļļas lietošana nav ieteicama grūtniecības laikā, kā arī cilvēkiem ar transplantētiem orgāniem.

Naktssveces eļļa ir kļuvusi par vienu no atpazīstamākajām eļļām sievietes veselībai. Naktssveces eļļas sastāvā var būt līdz pat 14% gamma-linolēnskābes jeb OMEGA 6, kas ir viena no vērtīgākajām taukskābēm. Pateicoties šai taukskābei, naktssveces sēklu eļļa var palīdzēt pirms menstruālā sindroma, sāpes un jutīguma krūtīs, sirds un asinsvadu saslimšanu gadījumā, kā arī tā var labvēlīgi ietekmēt sievietes veselību menopauzes un grūtniecības laikā.

Kā lietot?
Uzsākot lietot naktssveces eļļu, ir ieteicams konsultēties ar savu ārstu. Ieteicamā dienas deva var atšķirties atkarībā no tā, kādam nolūkam eļļa tiek lietota. Vispārējās veselības stiprināšanai ieteicamā dienas deva ir 1 tējkarote.
Šo eļļu drīkst lietot arī grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, bet vienmēr pirms to darīt, ir ieteicams konsultēties ar ārstu. Naktssveces eļļu ieteicams uzņemt ēšanas laikā, vai kopā ar pienu.

Skaistumkopšanā naktssveces eļļu lieto sausas, apsārtušas un jutīgas ādas kopšanai, eļļa ir  lieliska pigmentācijas plankumu mazināšanai un aknes kopšanai. Uzklāj uz attīrītas ādas.

Saldo mandeļu eļļa ir iemīļota eļļa gan skaistumkopšanai, gan kulinārijai. Indijā tiek uzskatīts, ka mandeles ir labvēlīgas smadzenēm, bet Ķīnā tās ir sievietes skaistuma simbols. Mandeles ir pieminētas arī Bībelē, kā „viens no visvērtīgākajiem augļiem”.

Mandeļu eļļas sastāvu līdz pat 68% veido OMEGA 9 un vidēji 24% OMEGA 6. Mandeļu eļļas sastāvā esošās taukskābes var palīdzēt rūpēties par sirds un asinsvadu veselību, kā arī par veselīgu imunitāti. Turklāt polinepiesātinātās taukskābes – linolskābe ir vitāli nepieciešamas organisma vielmaiņai, un tās ietilpst organisma šūnu uzbūvē.

Mandeļu eļļa ir bagāta ar E vitamīnu, kas ir spēcīgs antioksidants, kā arī satur citas bioloģiski aktīvas vielas – vitamīnus, minerālvielas un sevišķi daudz fitosterolus (kampesterolu, stigmasterolu, β-sitosterolu u.c.), kam ir labvēlīga ietekme uz veselīgu holesterīna līmeni asinīs.

Kā lietot?
Mandeļu eļļa ir ļoti smalka un dārga eļļa, un tā pasaulē ir iecienīta kā sevišķi ekskluzīvs kulinārijas produkts. Šo eļļu bieži izmanto saldumu un dažādu konditorejas izstrādājumu pagatavošanā, jo tai ir maiga riekstu garša un aromāts, un tā ir gandrīz bezkrāsaina. Mandeļu eļļu var izmantot arī kā lielisku piedevu pie sieriem, zaļajiem lapu salātiem un augļu salātiem. Šī eļļa būs lieliska taukviela un garšas bagātinātājs dažādu kūku, cepumu un saldumu pagatavošanā.

Mandeļu eļļas sastāvā esošās polinepiesātinātās taukskābes un mikroelementi palīdz rūpēties par ādas, matu un nagu skaistumu un veselību, lietojot šo eļļu gan iekšķīgi, gan ārīgi. Tā kā mandeļu eļļa bagātīgi satur E vitamīnu, tiek uzskatīts, ka šai eļļai piemīt arī atjauninošas īpašības, tā palīdz saglabāt sejas ādu gludu, novēršot smalko grumbiņu rašanos. Turklāt šī eļļa var palīdzēt izlīdzināt sejas ādas krāsu, balinot pigmentācijas laukumus un rētas. Mandeļu eļļa ir lieliska masāžas eļļa, un pēc Ājurvēdas sistēmas. Lieto uz attīrītas sejas vai ķermeņa ādas un matiem.

Ja Jums ir alerģija uz mandelēm, arī mandeļu eļļa var izraisīt alerģisku reakciju!

„Eļļas koka“ ģimene uzsāka eļļu lietošanu savas atvasases pilnvērtīgai pieaugšanai un tā aizveda pašus vecākus līdz izpratnei, cik vērtīgas ir eļļas. It īpaši, ja tās ir bioloģiskā kvalitātē un auksti spiestas! Šobrīd Andrejs un Ivanda ir apkopojuši pēc iespējas vairāk informāciju par eļļām un to īpašībām zīmola mājaslapā www.ellaskoks.lv, lai cilvēki Latvijā uzzinātu par augu eļļu plašajām pielietošanas iespējām.
Pievienojies „Eļļas koka“ ģimenei un izmēģini bio kvalitātes augu eļļas!

Jūs varat veikt pirkumus mūsu interneta veikalā: bio.lv